در گزارش بتن آنلاین مطرح شد

دولت مانع سرازیر شدن نقدینگی از سهام به بازار مسكن شود

دولت مانع سرازیر شدن نقدینگی از سهام به بازار مسكن شود

به گزارش بتن آنلاین رئیس اتحادیه مشاوران املاك با اشاره به اینكه سهامداران باید نگاه بلندمدت به بورس داشته باشند اظهار داشت: دولت تلاش كند بورس مجدداً روند مثبت به خود بگیرد تا شاهد خروج نقدینگی از بورس به مسكن نباشیم.مصطفی قلی خسروی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره افزایش این روزهای قیمت مسکن اظهار نمود: اینکه بخش مهمی از نقدینگی کشور وارد بورس شده اتفاق خوبی است چونکه کنترل نقدینگی در این بخش به آرامش بازارهای موازی منجر می شود. به هر حال اگر اصلاح بازار سرمایه ادامه پیدا کند تاثیر خویش را به شکل هجوم نقدینگی به بازارهای مسکن، ارز و طلا نشان داده است.
وی اضافه کرد: از سوی دیگر سهامداران باید نگاه دراز مدت به بورس داشته باشند و نوسانات کوتاه مدت را نادیده بگیرند. سهامداران اطمینان داشته باشند در بین مدت و دراز مدت سود خواهند کرد.
خسروی با تاکید بر اهتمام دولت برای حفظ بازار سهام اظهار داشت: به اعتقاد من انتخابات آمریکا تأثیری بر اقتصاد ایران و به تبع آن بورس ایران ندارد؛ چونکه هرکس انتخاب گردد با عنایت به چارچوب مشخصی که سیاست های کلان آمریکا دارد با ملت ایران دشمنی خواهد نمود. فرقی نمی کند که شخص منتخب، ترامپ باشد یا جو بایدن. فراموش نکنیم دولتمردان آمریکا دشمنان قسم خورده نظام و ملت ایران هستند.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک درباره این شائبه که دریافت کمیسیون دفاتر املاک بر مبنای ارزش ثمن معامله در افزایش قیمت مسکن تاثیر گذار است اظهار داشت: به هیچ عنوان این طور نیست. بارها اعلام نموده ایم اگر قیمت مسکن افزایش پیدا کند بازار وارد رکود می شود و این به ضرر مشاوران املاک است. بنابراین هیچکس حاضر نیست رونق را فدای مقدار ناچیزی حق الزحمه کند.
خسروی خاطرنشان کرد: عزیزانی که ادعا می کنند مکانیزم کمیسیون در بازار مسکن تاثیر گذار است احتمالاً به تلاش ما برای تغییر این فرآیند واقف نیستند.
کمیسیون معاملات مسکن باید از فروشنده گرفته شود نه خریدار
وی با اشاره به حق الزحمه مشاوران املاک شهر تهران که هم اکنون تا ۵۰۰ میلیون تومان، نیم درصد از هر یک از طرفین است تصریح کرد: ما پیشنهاد دادیم این رقم به یک درصد بدون سقف افزایش یابد و از فروشنده دریافت شود؛ چونکه خریدار که بعضاً همه اموال خویش را نقد کرده تا یک خانه بخرد پولی در اختیار ندارد. در خیلی از کشورها شش درصد از فروشنده، کمیسیون دریافت می کنند. اما پیشنهاد ما برای یک درصد هم مورد موافقت قرار نگرفت.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران همینطور اظهار نمود: پیشنهاد مجانی شدن قراردادهای متمم را هم عرضه کردیم. در مورد تمدید اجاره هم گفتیم که از یک چهارم به یک هشتم مبلغ اجاره کاهش پیدا کند. قراردادهای مشارکت هم الان هم بر مبنای ارزش ملک و هم بر مبنای آورده سازنده محاسبه می شود که ما در نظر داشتیم این رقم را به سه دانگ ارزش ملک کاهش دهیم یعنی اگر یک قرارداد مشارکت ۱۰ میلیارد تومان ارزش داشته باشد فقط ۲.۵ میلیارد تومان مشمول کمیسیون شود. اما همانطور که گفتم فعلاً این پیشنهادات مورد تأیید قرار نگرفته است.


منبع:

1399/06/23
21:51:10
5.0 / 5
1841
تگهای خبر: بازار مسكن , دولت , فروش , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد