سخنگوی شورای شهر تهران خبر داد

جلسه ویژه شهردار تهران با اعضای شورا درباره درآمدهای شهرداری

جلسه ویژه شهردار تهران با اعضای شورا درباره درآمدهای شهرداری

به گزارش بتن آنلاین سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران از جلسه ویژه برخی اعضای شورای شهر با شهردار تهران برای تدوین سناریوی درآمدی شهرداری در این روزهای كرونایی اطلاع داد.


به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، علی اعطا ظهر امروز در نشست خبری مجازی كه به صورت ویدئو كنفرانس برگزار گردید با بیان این كه جلسه هم اندیشی اعضای شورا بامداد امروز به صورت مجازی و غیر رسمی از ساعت ۹ تا ۱۱ برگزار شد، اظهار داشت: برپایه آئین نامه داخلی شورا می بایست در ماه دو جلسه برگزار گردد كه اعضای شورا تصمیم گرفتند در دوره پنجم روزهای یكشنبه و سه شنبه جلسات را برگزار كنند كه عدد این جلسات بیشتر از عدد اعلامی در آئین نامه است.
وی با بیان این كه برپایه تصمیم اتخاذ شده جلسات روزهای یكشنبه علنی برگزار می شود اظهار داشت: از آن جای كه نمی دانیم شرایط كرونا تاچه زمانی ادامه دارد بر همین مبنا تصمیم گرفتیم كه جلسات روزهای یكشنبه علنی و در صحن شورا برگزار شود، اما جلسات روزهای سه شنبه كه تنها جهت بررسی پیشنهادات و غیره است به صورت غیر علنی و مجازی برگزار گردد تا بتوانیم اموارات جاری شهر را پیگیری نماییم.
اعطا با بیان این كه در متن آئین نامه داخلی شورای اسلامی شهر تهران به صراحت اعلام شده است كه جلسات علنی باید در صحن شورا باشد، اظهار داشت: بر همین مبنا در جلسات مجازی نمی توانیم مصوبه ای داشته باشیم و تنها به بیان نظرات، پیشنهادات و غیره می پردازیم.
سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران با بیان این كه در جلسه هم اندیشی چندی پیش شورا مقرر شده بود كه یك كمیته نظارتی بر عملكرد شهرداری در روزهای كرونا تشكیل گردد، اظهار داشت: بر همین مبنا كمیته ای با حضور اعضای كمیسیون خدمات شهری و یك عضو سایر كمیسیون ها تشكیل شد كه در جلسه اخیرش هم برخی از مدیران شهری به بیان اقدامات شان در جهت مقابله با كرونا پرداختند. اما تاكید می نماییم این كمیته شان نظارتی دارد و در كار اجرا و عملیاتی ورود نخواهد داشت. هر چند كه امكان دارد به واسطه انجام بهتر اموارات به تشخیص كمیته مربوطه طرحی به شورا صرفا برای رفع خلاها پیشنهاد شود.
وی با بیان این كه در جلسه امروز مبحث حمل و نقل عمومی عنوان شد با اشاره به اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در اتوبوس و مترو اظهار داشت: ظرفیت مترو برای اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی ۴۵۰ نفر است كه این روزها تعداد مسافران به ۳۵۰ هزار نفر رسیده كه اگر تعداد مسافران افزایش یابد دیگر اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در مترو و به همین نسبت در اتوبوس قابلیت اجرا ندارد.
وی با بیان این كه ما با كمبود جدی ناوگان مواجه هستیم اظهار داشت: اگر می خواهیم كه طرح فاصله گذاری اجتماعی در حمل و نقل عمومی اجرایی شود احتیاج به كمك جدی دولت در تأمین ناوگان داریم هر چند كه روز گذشته مبحث تخصیص ۵۰۰ دستگاه اتوبوس تا اردیبهشت ماه به تهران عنوان شد. اما به نظر می آید كه با عنایت به شرایط فعلی تحقق این وعده خوش بینانه است.
اعطا با بیان این كه ما در حمل و نقل عمومی با دو گلوگاه زمانی و مكانی مواجه هستیم، در تشریح گلوگاه مكانی اظهار داشت: در بعضی مواقع با ازدحام جدی جمعیت در ایستگاه ها مواجه هستیم كه باید فكری به حال این گلوگاه های مكانی داشت و بعنوان مثال در ایستگاه صادقیه می بینیم كه به یك دفعه برای تخلیه قطارهای خط ۵ ظرفیت زیادی از مسافران تخلیه شده و می خواهند با قطارهای یك طبقه معمولی سوار شوند كه این مساله باعث ازدحام جمعیت شده و گلوگاه مكانی بوجود می آورد.
وی در مورد گلوگاه زمانی هم با بیان این كه در زمان پیك كه معمولا ساعت آغاز و آخر ادارات است ما با ازدحام جمعیت در ایستگاه ها مواجه می شویم، اظهار داشت: به نظر می آید با شناور كردن ساعات كار ادارات بتوان این مشكل را حل كرد كه این تصمیم نیازمند تصویب مراجع بالاتر است.
سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران با بیان این كه معاونت حمل و نقل اعلام نموده است كه می تواند برای حل مشكل گلوگاه مكانی و زمانی در خط دو مترو سرفاصله را از سه و نیم دقیقه به سه دقیقه كم كند، اظهار داشت: امیدواریم اجرای این وعده در كنترل گلوگاه های مكانی موثر باشد.
اعطا با اشاره به انتشار اخباری در خصوص رزرو صندلی های اتوبوس با تاكید بر این كه این مورد مربوط به ناوگان حمل و نقل عمومی نیست و شهرداری در نظر دارد از ظرفیت یك اپلیكیشن استفاده نماید، خاطرنشان كرد: به نظرمی رسد همكارانمان در شهرداری كه این مورد را مطرح نكرده شاید توضیحات روشنی نداشتند یا برخی رسانه ها این مورد را به خوبی منعكس نكردند چون كه سبب بروز سو تفاهماتی میان مردم شده و باید اعلام كنم كه اجرای این طرح كه یك نوع حمل و نقل تقاضا محور است ارتباطی با ناوگان عمومی ندارد.
اعطا در پاسخ به سوالی در خصوص تجمع برخی دست فروشان در مقابل شهرداری تهران در اعتراض به عدم دریافت هدیه یك میلیونی بنیاد مستضعفان تصریح كرد: در حال بررسی این مورد هستیم و به نظر می آید تا یك هفته آینده بتوانیم بررسی هایمان را به اتمام برسانیم اما باید بگویم كه عرضه این هدیه ها با همكاری بنیاد مستضعفان بوده كه ما از این اقدام استقبال كرده و از آنها تشكر می نماییم. اما شناسایی دست فروشان كار دشواری است و تصورمان این است كه با عنایت به اعتراضات صورت گرفته شاید شهرداری خطای درحد ۱۰ درصد داشته است، اما اگر خطا بالاتر برود نارضایتی بیشتری بوجود می آورد و نیازمند بازبینی در این لیست هستیم. اما این سوال برای شورای شهر وجود دارد كه معیارها چگونه بوده وموضوع را بررسی می نماییم تا معیارها مشخص شود و درصد خطا كاهش پیدا كند كه پس از تكمیل بررسی ها آنرا اعلام می نماییم.
سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران در ادامه این نشست خبری در واكنش به سوالی در خصوص این كه اظهارات محسن هاشمی در مورد نقش سیستم تهویه مترو در شیوع بیماری كرونا اظهار داشت: محسن هاشمی در حوزه حمل و نقل ریلی یك كارشناس است و ما در روزهای نوروز هم از ستاد كرونا خواستیم كه مترو حداقل در روزهای نوروز تعطیل شود؛ چون كه یك سیستم بسته دارد و طبیعی است این شائبه كه می تواند باعث انتشار كرونا شود ایجاد شود. اما این كه دقیقا چه اتفاقی در سیستم تهویه مترو رخ می دهد را باید كارشناسان امر اعلام كنند.
وی ادامه داد: كسانی كه دارای جایگاه نمایندگی مردم هستند اگر از موضوعی احساس نگرانی می كنند باید با جدیت این مورد را مطرح و دنبال كنند و تعجب می كنم از كسانی كه تصور می كنند كه نماینده مردم نباید سخنانی در مورد در معرض خطر قرار گرفتن تعداد زیادی از مردم را بیان كند تا مبادا نگرانی ایجاد شود و معتقدم باید نمایندگان نگرانی شان را مطرح كنند و مسئولان مربوطه هم مبحث را پیگیری كرده تا رفع ابهام شود.
سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به سوالی در خصوص این كه بعضی از اعضای شورا با عرضه آمارهایی تشكیك ایجاد كردند اظهار داشت: ما مرجع اعلام آمار نیستم اما برخی همكاران مطالبه دارند كه آمار كرونا به تفكیك استان اعلام گردد چون كه شهر و استان تهران جایگاه ویژه دارد و باید برای برنامه ریزی و تصمیمات آینده بتوانیم به آمارها دسترسی داشته باشیم.
وی با اشاره به نقش موثر شورایاران در رفع مشكلات ناشی از كرونا اظهار داشت: در بحث بحران كرونا یكی از مجموعه های موثری كه با ایجاد همبستگی اجتماعی و ارتباطات شهروندی كمك كننده بوده، شورایاران هستند كه لازم است از ظرفیت آنها استفاده بیشتری شود.
او همینطور در مورد میزان تحقق پذیری درآمدهای شهرداری اظهار داشت: بودجه شهرداری برای سال ۹۹ حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان است كه سه دوازدهم حدود ۷۵۰۰ میلیارد تومان می شود. كه ما سه سناریو برای تحقق بودجه در نظر گرفتیم كه در بدترین حالت در سه ماه اول سال جاری ۲۵۰۰ میلیارد تومان، در حالت میانه ۲۹۰۰ میلیارد تومان و در بهترین حالت ۳۷۰۰ میلیارد تومان محقق می شود كه می بینید میزان تحقق پذیری با ۷۵۰۰ میلیارد تومانی كه باید محقق شود فاصله بسیاری دارد و این در شرایطی است كه ما برای پرداخت هزینه های جاری حداقل باید هزار میلیارد تومان در ماه درآمد داشته باشیم كه با عنایت به شرایط فعلی در شرایط خوبی به سر نمی بریم و در جلسه روز گذشته هیات رئیسه مقرر شد برخی از اعضای شورا جلسه ویژه با شهردار تهران داشته باشند.
وی ادامه داد: رئیس شورای اسلامی شهر تهران، نایب رییس و برخی از اعضای كمیسیون بودجه در مورد تعیین سناریوهای درآمدی با شهردار جلسه ویژه دارند.
او همینطور در مورد سرانجام نامه نگاری اعضای شورا با روسای شورای شهر كشورهای دیگر با بیان این كه در هماهنگی با وزارت خارجه لیستی از تعدادی ار كلانشهرها را تهیه كردیم و خطاب به روسای آنها نامه نوشتیم، اظهار داشت: متن این نامه هنوز منتشر نشده است، اما در مورد اثرات تحریم ها در یك كشور ۸۰ میلیونی كه با ویروس كرونا دست و پنجه نرم می كند سخن گفتیم كه مقرر شد این نامه از راه سفارت خانه های مستقر در كشورهای هدف پیگیری شود.
وی در مورد شروع به كار فعالیت كارگاه های ساخت و ساز شهری اظهار داشت: برپایه دستور العمل معاون شهرسازی و رئیس مدیریت بحران قرار بود ساخت و ساز تا ۱۶ فروردین ماه متوقف شود و حالا این زمان به اتمام رسیده و فكر نمی كنم برنامه ای برای تمدید این ممنوعیت به علت انتشار كرونا وجود داشته باشد؛ هر چند كه در روزهای نوروز گزارشاتی در مورد فعال بودن برخی كارگاه های ساخت و ساز داشتیم كه در بررسی ها مشخص شد عموما این كارگاه ها متعلق به بخش خصوصی است كه كارفرما تخلف كرده است.1399/01/26
18:38:25
5.0 / 5
3144
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد